[restaurant-menu-and-ordering ruid="6833e949-189c-4a81-8f78-e4f82ac1f074"]

Grilované kura ako jedlo vhodné pri diéte ?

Keď sa povie diéta, každý si predstaví zoznam potravín, ktoré keď bude jesť zázračne schudne. A samozrejme ako radia v každom ženskom časopise – žiadne tuky ! To s tým zoznamom potravín je ešte ako tak celkom rozumné, no vylúčiť tuky nie je múdre.

Úvod

Zdravíme fanúšikov dobrého jedla

Dnešný článok nebude kulinársky, ako tomu bolo v predchádzajúcich dvoch článkoch. Po tom ako sme si predstavili recept na chutnú pečenú cviklu a tradičný šalát ku grilovanému mäsu Coleslaw, sa dnes pozrieme na grilované kura iným pohľadom. A síce pohľadom človeka, ktorý si stráži príjem kalórií, cvičí a chce sa stravovať zdravo.

Zápletka

Tie zlé tuky…

Keď sa povie diéta, každý si predstaví zoznam potravín, ktoré keď bude jesť, zázračne schudne. A samozrejme ako radia v každom ženskom časopise – žiadne tuky !
To s tým zoznamom potravín je ešte ako tak celkom rozumné, no vylúčiť tuky nie je múdre.

Oveľa múdrejšie je obmedziť príjem sacharidov. Ako vidíte v tabuľke, človek by mal denne prijať niečo okolo 270g sacharidov denne. No schválne teraz doma nájdite krabicu od svojho obľúbeného džúsu a pozrite sa koľko sacharidov obsahuje liter toho džúsu. Ktorý, povedzme si na rovinu, nikto z nás nemá problém vypiť celý.

Ako vidíte v tabuľke, priemerný dospelý človek môže prijať celkovo až 70g tukov. To zvládneme, hlavne my slováci bez problémov. Skôr máme problém prijať v strave dostatočné množstvo bielkovín.

Bielkoviny. Na čo sú, a na čo nám slúžia.

Bielkoviny zaraďujeme medzi makroživiny. Bielkoviny sú základnou stavebnou jednotkou tela. Ovplyvňujú imunitu, podieľajú sa na výstavbe svalovej hmoty a ďalších tkanív, na tvorbe hormónov, enzýmov, sú nevyhnutné pre správnu funkciu nášho tela a taktiež ak nepodceníte príjem bielkovín v strave a pridáte k tomu aj pohyb, dokážete si zrýchliť metabolizmus.

Ktoré bielkoviny sú pre telo lepšie, rastlinné alebo živočíšne?

Oboje majú svoje výhody aj nevýhody. Preto je najlepšie kombinovať bielkoviny s rastlinnej stravy, ale aj zo živočíšnej stravy.

Živočíšne bielkoviny v potravinách  – sú pre telo hodnotnejšie, pretože živočíšne bielkoviny obsahujú viac esenciálnych aminokyselín, čiže sú pre telo lepšie. Na druhej strane trávenie živočíšnych bielkovín je pre telo omnoho náročnejšie a vzniká viac odpadových látok a navyše ak to budete preháňať so živočíšnymi bielkovinami, môžu Vás čakať problémy s obličkami a …  Preto živočíšne bielkoviny jedzte s mierou.

Rastlinné bielkoviny – zväčša neobsahujú všetky aminokyseliny, čiže sú menej hodnotné. Na druhej strane, telo ich ľahko spracuje a navyše rastlinná strava je pre telo aj omnoho výživnejšia, obsahuje omnoho viac minerálnych látok a vitamínov.

(zdroj: naschudnutie.sk)

Záver

Tak teda môže byť grilované kura, vhodné jedlo pri diéte a starostlivosti o zdravú výživu ?

Jednoznačné áno. A nielen to.

Teraz keď už vieme ako to teda je s tými tukmi a bielkovinami pozrime sa, čo obsahuje 100g grilovaného kurčata.
Pri čítaní tejto tabuľky nezabúdajte, že 1 porcia (štvrťka grilovaného kurčaťa), ktorá sa predáva u nás má cca 200g, takže hodnoty pre celú porciu musíme vynásobiť x2

Druh mäsa Obsah kalórii
(na 100g)
Obsah bielkovín
(na 100g)
Obsah tukov
(na 100g)
Obsah nasýtených tukov
(na 100g)
Grilované kura 
(kombinácia bieleho a tmavého mäsa)
223 kcal 23,97 g 13,39 g 3,74 g
Kuracie prsia 151 kcal 28,98 g 3,03 g 0,85 g
Kuracie biele mäso grilované 153 kcal 27,13 g 4,07 g 1,08 g

Čo nám z toho teda vyplýva ? 

 Jednoducho fakt, že v ten deň keď si dáte 200g porciu chutného chrumkavého grilovaného kuraťa, spravíte v prvom rade dobre pre svoje telo (hlavne čo sa týka príjmu bielkovín), v druhom rade príjmete málo tukov (aj to hlavne nenasýtené mastné kyseliny – to sú tie zdravé tuky a pre telo potrebné tuky 🙂 ) a hlavne si skvelo pochutíte.
Toto všetko avšak platí hlavne pre čerstvú hydinu, ktorá je uchovávaná v chlade a nie je zmrazovaná ! My Vám toto všetko zaručujeme.

Keďže grilujeme ako na bežiacom páse, iné ako čerstvé grilované kura u nás ani nemôžete kúpiť 🙂

(zdroj: kankan.sk)

Vedeli ste, že chutné grilované kura môžete mať na obednom stole na zavolanie ?

V pracovných dňoch v čase od 9:30 do 14:30 pre ponúkame rozvoz našich jedál v celom okrese Prievidza.